Przypomnienie i przećwiczenie podstawowych czynności w systemie Windows XP

 

1.  Logowanie

·        W celu zalogowania się do systemu jako nazwę użytkownika należy podać student, a pole hasło pozostawić puste i nacisnąć klawisz Enter.

 

2.    Wylogowanie się.

·        Po zakończonej pracy należy wylogować się używając przycisku Start | Zamknij... | Wyloguj:Student lub Start Wyloguj

 

3.    Wyłączenie komputera

·        Jeśli kończysz pracę i wiesz, że na tym komputerze nikt już nie będzie pracował, należy go wyłączyć: Start |  Zamknij... | Zamknij system

 

4.   Uruchamianie aplikacji (programów)

·        Dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszki na ikonie programu

·        Wybranie z menu Start | Programy

·        Wybranie z menu Start | Uruchom... i podanie nazwy uruchamianego programu (np.notepad.exe)

 

5.  Praca z oknami

·        Po uruchomieniu programu na pasku zadań zostaje wyświetlony przycisk reprezentujący okno programu.

·        Aby przełączać się miedzy programami, klikaj odpowiednie przyciski na pasku zadań lub odpowiednie
okna {okno aktywne ma granatowy pasek tytułowy}. Można też użyć kombinacji klawiszy
Lewy
Alt+Tab

·        Okna można przemieszczać klikając a następnie nie zwalniając przycisku myszy przeciągając okno w
miejsce które chcemy.

·        Aby zmienić wielkość okna najeżdżamy kursorem na krawędź lub róg okna, gdy kursor zmieni kształt
rozciągamy okno.

·        Aby powiększyć/zmniejszyć/zrzucić na pasek zadań okno należy korzystać z przycisków w prawym
górnym rogu okna lub kliknąć na ikonę programu w prawym górnym rogu i wybierać odpowiednie
opcje.

·        Aby ułożyć okna w kaskadę/sąsiadująco należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w wolne miejsce na
pasku zadań, a następnie wybrać odpowiednią opcję.

·        Aby zamknąć okno należy kliknąć przycisk w prawym górnym rogu na pasku tytułowym lub kliknąć
na ikonę programu w lewym górnym rogu na pasku tytułowym (menu systemowe) i wybrać opcje
Zamknij lub wejść do menu Plik/Zakończ

 

6. Mój komputer.

·        Wszystkie dane w komputerze zapisane są w plikach. Pliki pogrupowane są w folderach.

·        Klikając dwukrotnie na ikonę Mój komputer na pulpicie otwieramy okno, w którym będzie można oglądać pliki i katalogi (foldery). Powiększ to okno na cały ekran.

·        Pod paskiem tytułu mamy pasek menu. Uaktywniamy go klikając myszką na poszczególnych opcjach.

·        Sprawdź, jak działa polecenie Widok\Pasek narzędzi\Przyciski standardowe. Ważne jest, by ta opcja była włączona. Pasek narzędzi pozwala nam szybciej wykonywać pewne czynności. Znajduje się on bezpośrednio pod paskiem menu. Kliknij Narzędzia\ Opcje folderów.

·        W zakładce Ogólne uaktywnij opcję Otwórz foldery w tym samym oknie, jeśli byłaby ustawiona druga opcja, to przy chodzeniu po folderach na ekranie pojawiałoby się coraz więcej okien.

·        Obejrzyj też i zapamiętaj opcje w zakładce Widok. Zasadniczo pliki mają tzw. rozszerzenia (najczęściej 3 znakowe). Znajduje się ono po nazwie pliku, jest od niej oddzielone kropką. Jeśli będzie włączona opcja ukryj rozszerzenia plików dla zarejestrowanych typów plików, to nie wszystkie rozszerzenia będą widoczne.

·        Te rozszerzenia, które są zarejestrowane, skojarzone z pewnymi programami nie będą wyświetlane (możesz je zobaczyć w zakładce Typy plików).

·        W oknie Mój komputer widzimy zasoby naszego komputera, m.in. dysk twardy C: i D:, stację dyskietek A:, CD-ROM. Kliknij dwukrotnie na dysk C:. Widzimy teraz, co znajduje się w folderze głównym dysku twardego. Foldery mają ikonę (żółta teczka do przechowywania plików), ikona pliku zależy od jego rodzaju. W folderze głównym mamy kilkanaście folderów i kilkanaście plików.

·        Po kliknięciu na ostatnią ikonę z prawej strony paska narzędzi decydujemy o rodzaju wyświetlania w naszym oknie. Mamy do dyspozycji: miniatury, kafelki, ikony, lista, szczegóły. Sprawdź jak działają te przyciski.

·        Przy wybranej opcji szczegóły pod paskiem narzędzi pojawiają się zakładki: nazwa, rozmiar, typ, data modyfikacji. Kliknięcie na danej zakładce powoduje posortowanie zawartości okna według tej zakładki. Kliknięcie na zakładce typ powoduje posortowanie wg rozszerzenia, na zmodyfikowany wg daty ostatniego zapisu.

·        Dwukrotne kliknięcie na folderze powoduje wejście do niego. To, gdzie aktualnie się znajdujemy jest widoczne pod paskiem narzędzi w polu Adres oraz w pasku tytułu. Dwukrotne kliknięcie na pliku może spowodować różne reakcje w zależności od rozszerzenia pliku.

·        Wejdź teraz do katalogu Windows. Aby wrócić do katalogu głównego dysku C: naciśnij przycisk do góry o jeden poziom  lub klawisz Wstecz. Tymi przyciskami posługujemy się zawsze, jeśli chcemy przejść do katalogu wcześniejszego, nadrzędnego. Tak samo działa klawisz Backspace. Jeśli chcemy przejść kilka poziomów wyżej to zamiast kilka razy klikać na przycisk do góry o jeden poziom, możemy kliknąć na strzałkę przy nazwie foldera w polu Adres i z listy, która się pokaże wybrać folder, do którego chcemy pójść.

·        Klikając na przycisk Foldery na pasku narzędzi otwieramy po lewej stronie dodatkowe podokno Foldery umożliwiające poruszanie się po folderach. W oknie tym pokazane są foldery występujące na wybranym dysku ułożone w hierarchiczną strukturę {znak (+) obok ikony foldera wskazuje, że folder zawiera jakieś nieujawnione podfoldery, znak (-) folder jest już otwarty}, po prawej stronie okna Foldery widzimy wykaz plików i podfolderów aktualnie wyróżnionego foldera (aby zobaczyć tylko podfoldery wystarczy kliknąć na znak (+) przy folderze).

·        Okno Mój komputer może też służyć jako przeglądarka internetowa, wystarczy w polu Adres wpisać adres strony, która nas interesuje, np. www.nk.pl (aby powrócić potem do poprzedniego wyglądu okna klikamy strzałkę Wstecz lub wybieramy z menu Widok\ Przejdź do\Mój komputer).

 

 

 

Ćwiczenie:

 Otwórz teraz Notatnik (nie zamykając okna Mój Komputer). W notatniku będziesz zapisywać odpowiedzi na pytania (każda odpowiedź w nowej linii, nie zamykaj okienka notatnik, przełączaj się między okienkami wykorzystując pasek zadań). Pytania:

A.    ile jest plików w folderze c:\windows\media

B.     ile folderów znajduje się w folderze C:\Program Files

C.     ile jest plików z rozszerzeniem dll w folderze C:\Windows\System

D.    jak się nazywa największy plik w folderze C:\Windows. i jaka jest jego wielkość

E.     jaki jest najstarszy plik w folderze C:\Windows, jaka jest łączna wielkość plików w folderze.

F.      ile plików znajduje się w folderze Moje dokumenty (włącz wcześniej pasek stanu w menu Widok - pasek na dole okna),

 

 

7. Tworzenie folderów, zapisywanie dokumentów.

Przejdź do katalogu Moje dokumenty. Założymy teraz własny folder. Wykonaj Plik\Nowy\Folder lub kliknij w oknie prawym przyciskiem myszy i wybierz Nowy\Folder z menu podręcznego. Nadaj mu nazwę składającą się z twojego imienia i pierwszej litery nazwiska np. JanK. Folder jest tworzony w tym miejscu, gdzie się aktualnie znajdujemy. Wejdź do nowo utworzonego folderu. Oczywiście nic w nim jeszcze nie ma. Chcemy teraz utworzyć w tym folderze trzy następne foldery o nazwach: Teksty, Grafika. Robimy to dokładnie tak samo. W folderze Teksty utwórzmy dwa foldery o nazwach: Word i Notatnik. W folderze Grafika załóżmy dwa foldery o nazwach Bitmapy i Pozostałe.

 

Tworzenie pliku w Notatniku.

 Otwórz teraz program Notatnik. Zapisz w nim zdanie: „Litwo, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie!" Chcemy teraz zapisać to zdanie w pliku o nazwie „Inwokacja". Wykonaj Plik\Zapisz jako... W oknie, które się pojawi musimy uzupełnić okienko nazwa pliku oraz wskazać miejsce na dysku, gdzie ten plik ma zostać zapisany. Nazwę pliku już znamy, zapisujemy go w nowo utworzonym folderze Notatnik. Uwaga: podajemy samą nazwę, rozszerzenie zostanie dodane automatycznie.

 

Ćwiczenie:

-         narysuj w programie Paint trzy kwadraty: żółty, niebieski, czerwony na zielonym tle i zapisz w folderze Paint pod nazwą „kwadraty".

-         narysuj w programie Paint swoje ulubione zwierzę i zapisz pod nazwą „zwierzątko" w folderze Pozostałe.

-         napisz w Notatniku swoją wizytówkę i zapisz pod nazwą wizytówka w folderze Word.

-         napisz w Notatniku: 0,76*8,5/3.44=        (wpisz wynik, skorzystaj z programu Kalkulator) i zapisz w folderze Teksty pod nazwą działanie.

Chcemy teraz poprawić zbiór kwadraty, a mianowicie dorysować tam czwarty czarny kwadrat. Otwórzmy program Paint. Wykonaj Plik\Otwórz. Musimy teraz wskazać plik, który chcemy otworzyć. Po dokonaniu poprawek wystarczy, że wydamy polecenie Plik\Zapisz (a nie Zapisz jako). Powiemy wtedy, że plik ma być zapisany w tym samym miejscu i pod tą samą nazwą co wcześniej.

Przejdź teraz do folderu, gdzie jest zapisany plik działanie. Zaznacz go i wykonaj Plik\Właściwości. Nadaj mu atrybut Tylko do odczytu. Teraz plik jest zabezpieczony przed dokonaniem zmian. Kliknij na nim dwukrotnie. Otworzy się oczywiście Notatnik. W nowej linii dopisz swoje imię i nazwisko. Teraz polecenie Plik\Zapisz nie zadziała, w celu dokonania zapisu trzeba będzie zmienić nazwę pliku. Zmień tę nazwę na moje działanie. Teraz w folderze Teksty powinny być już dwa zbiory. Aby zmienić nazwę folderu czy pliku wystarczy, że zaznaczymy go i wykonamy Plik\Zmień nazwę (lub klikniemy na pliku (folderze) prawym przyciskiem myszy i wybierzemy Zmień nazwę z menu podręcznego. Zmieńmy nazwę folderu Grafika na Grafiki, pliku zwierzątko.bmp na ulubione zwierzątko.bmp, wizytowka.txt na moja wizytowka.txt

 

 

 

8.   Kopiowanie, przenoszenie, usuwanie, plików i folderów.

W folderze Pozostałe mamy teraz plik ulubione zwierzątko.bmp. Chcemy go teraz skopiować do folderu Paint. Zaznacz ten plik. Wykonaj Edycja\Kopiuj (Ctrl+c). Przejdź do folderu Paint. Wykonaj Edycja\Wklej (Ctrl+v). Po raz drugi wykonaj Edycja\ Wklej - zbiór zostanie skopiowany z dodaniem słowa Kopia (w tym samym folderze nie mogą istnieć zbiory o tej samej nazwie, to samo odnosi się do folderów). Skopiuj teraz wszystkie pliki utworzone w Notatniku do folderu Notatnik (jeden z folderu Word, dwa z folderu Teksty). Chcemy teraz, żeby w naszym drzewie folderów pozostały tylko pliki w folderach Notatnik i Paint. Usuń wszystkie pliki, które znajdują się w innych miejscach. Można to zrobić zaznaczając plik do usunięcia i wydając polecenie Plik\Usuń (lub klikamy na pliku prawym przyciskiem i wybieramy Usuń z menu podręcznego. Usuń też kopie pliku ulubione zwierzątko z folderu Paint. W folderze Notatnik powinny znajdować się pliki: moja wizytówka, działanie, moje działanie, polskie litery (wszystkie z rozszerzeniem txt), w folderze Paint: ulubione zwierzątko, kwadraty (rozszerzenie bmp).

 

9.      Wyszukiwanie plików.

Do folderu Word będziemy chcieli teraz skopiować dwa zbiory utworzone w programie Microsoft Word. Poszukamy takich zbiorów na dysku twardym C: Do szukania służy narzędzie uruchamiane przez Start\Wyszukaj\Pliki lub foldery... .W oknie tym znowu musimy powiedzieć, gdzie szukać i czego szukać. Załóżmy, że szukamy plików (folderów). Klikamy na opcję Pliki i foldery. Pole Szukaj w: ustawiamy na dysk C:. Musimy jeszcze powiedzieć, że szukamy dwóch dokumentów Worda. Pliki utworzone w Wordzie mają rozszerzenie doc. W okienku Cała nazwa pliku lub jej część wpiszmy więc: *.doc (* zastępuje dowolny ciąg znaków, . oddziela nazwę od rozszerzenia, doc to rozszerzenie plików Worda). Zdefiniowaliśmy maskę: interesują nas pliki o dowolnej nazwie i rozszerzeniu doc. Kliknijmy na Wyszukaj. Po przeszukaniu dysku C: zostaną wyświetlone znalezione dokumenty. Skopiujmy największy i najmniejszy z nich do folderu Word. Podobnie jak wcześniej ustaw sortowanie wg rozmiaru, zaznacz zbiór, Edycja\Kopiuj, przejdź do folderu Word w Moim Komputerze i Edycja\Wklej.

 

 

Ćwiczenie.

-         skopiuj do folderu Pozostałe trzy największe pliki o rozszerzeniu gif i dwa najmniejsze pliki o rozszerzeniu jpg

-         skopiuj do folderu Inne dwa dowolne pliki o nazwie rozpoczynającej się na literę x (w znajdź wpisz x*.*)

-         do folderu Grafika skopiuj dwa dowolne pliki, które w nazwie mają trzecią literę równą p (wpisz ??p*.*, znak zapytania zastępuje dowolny znak)

-         do folderu Teksty skopiuj dwa dowolne pliki o rozszerzeniu xls

Poproś o sprawdzenie. Po sprawdzeniu usuń całe utworzone drzewo katalogów (zaznacz folder ImieN i wykonaj Plik\ Usuń).

 

10. Kopiowanie Cd.

Metoda przeciągania.

 Najwygodniej kopiować pliki przeciągając je myszką. W tym celu na ekranie powinniśmy mieć dwa okna lub włączony przycisk Foldery z paska narzędzi. W przypadku 2 okien w jednym ustawiamy miejsce, skąd pliki mają być kopiowane, w drugim ustawiamy to miejsce, dokąd mamy kopiować. Zaznaczamy plik myszą i ciągniemy z jednego okienka do drugiego. W przypadku gdy mamy widoczne okno Foldery, to zaznaczamy obiekt do skopiowania w lewym oknie i przeciągamy go na folder, do którego ma być skopiowany i upuszczamy.

 Uwaga: jeśli przeciąganie odbywa się w ramach tego samego dysku, to domyślną operacją jest przenoszenie pliku (plik znika z jednego miejsca, pojawia się w drugim). Jeśli pliku nie da się skasować (ma on ustawione odpowiednie atrybuty, bądź zabezpieczenia), to wyświetlony będzie komunikat o błędzie. Wtedy jeśli chcemy użyć metody przeciągania, to ciągniemy plik używając prawego klawisza myszy i z podręcznego menu wybieramy polecenie Kopiuj tutaj.

 

Jeśli chcemy skopiować kilka obiektów, to możemy je najpierw zaznaczyć myszą i skopiować jednocześnie. Zaznaczamy kilka plików klikając na każdym z nich myszą przy wciśniętym klawiszu CTRL. Kliknięcie po raz drugi zlikwiduje podświetlenie na wybranym pliku.

Jeśli chcemy zaznaczyć pewną grupę, np. pliki od trzeciego do dwunastego, to możemy to zrobić szybciej: zaznaczyć trzeci, potem kliknąć na dwunastym z naciśniętym klawiszem Shift. Zostanie zaznaczony także plik dwunasty i wszystkie pliki między nim a zaznaczonym wcześniej.

 

Skróty.

Znajdź w folderze C:\Program Files\Windows Media Player plik mplayer2.exe. Pociągnij go z lewym klawiszem myszy na pulpit. W tym momencie został utworzony skrót do programu Windows Media Player. Plik nie został skopiowany. Na pulpicie jest tylko informacja, gdzie on się znajduje. Dwukrotne kliknięcie na tym skrócie uruchomi grę. Podpisz ten skrót: WMP. Możemy utworzyć w ten sposób skrót do dowolnych plików i folderów. Klikając prawym przyciskiem na skrócie i wybierając opcję Właściwości z menu kontekstowego możemy sprawdzić, do jakiego elementu dany skrót się odnosi i gdzie ten element jest na dysku.

 

Najszybszym sposobem na skopiowanie pliku na pendrive jest kliknięcie na nim prawym klawiszem myszy i z podręcznego menu wybranie polecenia: Wyślij do | np. Kingston (G)

 

Posprzątaj po sobie (usuń folder roboczy i skrót na pulpicie).